Od kilku lat zakończenie formacji młodzieży przygotowującej się do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania łączymy z Uroczystością Matki Bożej Królowej Polski, która jest Patronką naszej Parafii. Podobnie w tym roku 3 maja 40 -osobowa grupa kandydatów po 3-tniej formacji przystąpiła do ostatniego sakramentu wtajemniczenia chrześcijańskiego, jakiego jeszcze nie otrzymali. W tym roku opiekunem tych młodych parafian był po raz pierwszy ks. Piotr, a szafarzem bierzmowania był Biskup Krzysztof Chudzio, który pierwszy raz gościł w naszej wspólnocie z pasterską posługą. Żartując, można powiedzieć, że nasza młodzież też była u bierzmowania po raz pierwszy i… ostatni. Bo bierzmowania udziela się tylko raz w życiu.
Przy okazji przypomnijmy sobie, czym jest Sakrament Bierzmowania. Sama nazwa pochodzi od bierzma, czyli belki z konstrukcji dachowej podtrzymującej strop kościoła. Sakrament bierzmowania, obok chrztu i Eucharystii, należy do sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego, o czym już wspominaliśmy. Przez sakrament bierzmowania ochrzczeni jeszcze ściślej wiążą się z Kościołem, otrzymują szczególną moc Ducha Świętego i w ten sposób jeszcze mocniej zobowiązani są do tego, żeby jako „prawdziwi świadkowie Chrystusa, do szerzenia wiary słowem i uczynkiem oraz do bronienia jej” (por. KKK 1285). Chrystus wielokrotnie obiecywał swoim uczniom, że otrzymają Ducha Świętego. Spełnił tę obietnicę najpierw w dzień Zmartwychwstania, a w sposób jeszcze bardziej zdumiewający w dniu Pięćdziesiątnicy, kiedy Apostołowie zostali napełnieni Duchem Świętym, aby głosić „wielkie dzieła Boże” (Dz 2,11). Od tego czasu Apostołowie i ich następcy, czyli biskupi Kościoła, wypełniają wolę Chrystusa i przez gest włożenia rąk udzielali kandydatom darów Ducha Świętego, które uzupełniały łaskę chrztu.
Popularny katechizm „Youcat” przypomina, że otrzymany podczas bierzmowania: „dar Ducha Świętego jest mocą z góry, dzięki której taki człowiek uwiarygadnia swoim życiem łaskę otrzymaną na chrzcie i staje się „świadkiem” Chrystusa.
Co więcej, przyjęcie sakramentu bierzmowania zawarcie z Bogiem swego rodzaju umowy, podczas której „bierzmowany mówi: „Tak, wierzę w Ciebie, mój Boże, daj mi Twego Ducha Świętego, żebym do Ciebie całkowicie należał, nigdy od Ciebie nie odstąpił i całe moje życie świadczył o Tobie duszą i ciałem, słowem i czynem, na dobre i na złe”. A Bóg mówi: „Tak, ufam ci, moje dziecko – i obdaruję cię moim Duchem, czyli sobą samym. Będę cały twój. Nie odstąpię od ciebie w tym życiu tu na ziemi i tym w niebie. Będę w twoim ciele i twojej duszy, w twoich czynach i słowach. Nawet jeśli zapomnisz o mnie, ja będę przy tobie – na dobre i na złe” (YC 205).
A tak o swoim bierzmowaniu pisze jedna z tegorocznych uczestniczek tego wydarzenia:
Sakrament bierzmowania to ważny moment w życiu młodego człowieka daje nam możliwość lepszego Poznania Pana Boga i pogłębienia naszej wiary.
Przyjmując ten sakrament otrzymujemy wiele darów Ducha Świętego i tylko od nas zależy, czy będziemy je rozwijać. doskonalenie prawd wiary bardziej pomaga zrozumieć człowiekowi czym jest dojrzałość chrześcijańska przyznawanie się do Chrystusa nie tylko w trudnych chwilach, ale i w zwyczajnych okolicznościach życia. po przyjęciu bierzmowania warto częściej zwracać się w modlitwie do Ducha Świętego i wzywać jego pomocy w codziennych sprawach.
FOTOGALERIA z bierzmowania.