Niedziela Palmowa (B), 28.03.2021
- Kolejny raz rozpoczynamy Wielki Tydzień z tą świadomością, że znowu nie będziemy celebrować najważniejszego tygodnia roku liturgicznego jak nakazuje tradycja. Jest nam trudno, bo sytuacja niebezpiecznie wyrwała się spod kontroli! Jako wspólnota Kościoła wierzymy jednak, że trudne i niezrozumiałe sytuacje należy przeżywać jako doświadczenie krzyża – którego nie można zrozumieć, ani racjonalnie wyjaśnić. Krzyż należy przyjąć z miłością i pokorą, jak nasz Mistrz i Zbawiciel Jezus Chrystus. A przyjdzie czas, kiedy z Bożą pomocą dojrzeją owoce naszego posłuszeństwa. Postarajmy się zatem przejść do Wielkiego Tygodnia mimo wszystko z wdzięcznością, że Dobry Bóg w tym roku pozwolił wielu z nas w miarę owocnie przeżyć ten Wielki Post. A znakiem wdzięczności niech będą nasze palmy wraz z tą ogromną, piękną palmą przygotowaną przez dzieci ze scholi!
Prosimy zatem, żeby przestrzegać obowiązujących zasad higienicznych. Po dokładnym przeliczeniu wielkości naszego kościoła wychodzi, że w nabożeństwach może brać udział 20 osób. Pierwszeństwo obecności mają rodziny, które zamówiły intencje. Prosimy, żeby osoby, które już nie zmieszczą się w kościele, zatrzymały się w krużgankach oraz na placu przed kościołem, jeśli pogoda pozwoli. W tej sytuacji z komunią będziemy wychodzić także na zewnątrz. A tych, którzy będą korzystać z transmisji internetowych, zachęcamy, by łączyli się z nami duchowo. Planujemy transmisję wszystkich nabożeństw Wielkiego Tygodnia. Staramy się poprawiać jakość transmisji, ale wciąż mamy kłopoty z łączem internetowym.
- Zachęcamy, by każdy, na miarę swoich możliwości i z zachowaniem obowiązujących ograniczeń, włączył się we wspólną modlitwę każdego dnia tego wyjątkowego tygodnia. Od jutra msze w dni powszednie znów o 1800.
W Wielki Poniedziałek, Wtorek i Środę zapraszamy na nadzwyczajne rekolekcje, które zostaną wygłoszone przez ks. Mariusza podczas wieczornej mszy o 1800, a potem na wieczornym różańcu o 2030, zakończonym Apelem Jasnogórskim.
Do Wielkiej Środy włącznie będzie też możliwość spowiedzi w kościele: rano od 900, a po południu od 1700 – do ostatniego penitenta.
- Wyjątkową wartość mają trzy ostatnie dni Wielkiego Tygodnia nazywane Triduum Paschalnym. Ze względu na obecną sytuację spotkamy się na wspólnej modlitwie połączeni przede wszystkim duchowo, a także internetowej transmisji wszystkich nabożeństw:
W Wielki Czwartek o 1800 odbędzie się Msza Wieczerzy Pańskiej na pamiątkę ustanowienia Sakramentu Eucharystii i Sakramentu Święceń.
W Wielki Piątek ani w Wielką Sobotę w tym roku nie będzie wspólnej adoracji w Ciemnicy, ani przy Bożym Grobie. Ale zachęcamy do osobistej modlitwy pojedyncze osoby, zachowujące zasady bezpieczeństwa. Kościół będzie otwarty od godz. 800 rano do wieczornego nabożeństwa.
W Wielki Piątek i w Wielką Sobotę rano o 800 zapraszamy na wspólną Modlitwę Brewiarzową, czyli tzw. Ciemną Jutrznię.
W Wielki Piątek o 1430 zapraszamy na Drogę krzyżową, transmitowaną w internecie, którą zakończymy odmówieniem koronki do Bożego Miłosierdzia o 1500 – w tę Godzinę Śmierci P. Jezusa każdy z nas, gdziekolwiek się znajdzie, niech chwilę pomodli się w ciszy, dziękując za Odkupienie.
Wieczorem o 1800 odbędzie wielkopiątkowa Liturgia Słowa z Komunią i symboliczną adoracją krzyża „na odległość” w kościele i przez internet.
O 20.00 zapraszamy na transmisję tradycyjnego wieczornego czuwania przy Grobie Pańskim.
W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły i nie ma od niego zwolnienia.
W Wielką Sobotę odbędzie poświęcenia pokarmów – co godzinę od 900 do 1300, ale tylko przed i wokół kościoła, z zachowaniem obowiązującego dystansu. Zachęcamy, żeby przy tej okazji zaglądnąć na chwilę do kościoła na adorację krzyża (na odległość) oraz modlitwę przy Grobie Pańskim.
Wieczorem o 19.00 Wigilią Paschalną rozpoczynamy celebrowanie Chrystusowego Zmartwychwstania w podobnych warunkach.
W Niedzielę Zmartwychwstania Msza rezurekcyjna odbędzie się tradycyjnie o 600 wraz z symboliczną procesją wokół kościoła, w której weźmie udział wyłącznie asysta liturgiczna. Wiernych prosimy, by pozostali na swoich miejscach w kościele i na zewnątrz, zachowując przepisy.
W Niedzielę Wielkanocną, oprócz mszy do południa o zwykłej porze, zostaną też odprawione dodatkowe msze św. o godz. 1600, 1700 i 1800 – żeby jak największa liczba wiernych mogła skorzystać z paschalnych sakramentów.
W Poniedziałek Wielkanocny msze św. wg niedzielnego porządku.
Wykorzystajmy ten święty czas i wszelkie możliwości duchowego zaangażowania się, aby każdy osobiście przemyślał swoje życie i relacje z Bogiem, który bogaty jest w miłosierdzie. Wszyscy więc prośmy gorąco Boga o miłosierdzie i otwórzmy się na działanie Jego Łaski!
- Bóg zapłać róży św. Joanny d’Arc za ofiarę na kwiaty do Bożego Grobu. Msza o Bożą opiekę i zdrowie dla nich zostanie odprawiona 4.09. o 700.
Zmarł ks. Stanisław Turoń, emerytowany proboszcz z Jedlicza. Polećmy go Bożemu miłosierdziu…