Niedzielą Palmową rozpoczynamy najważniejsze dni Roku Liturgicznego, czyli Wielki Tydzień, w którym każdy dzień ma symboliczne znaczenie.

Wyjątkową wartość mają dni Triduum Paschalnego, które są jedną celebracją w trzech etapach:

Triduum-paschalne-2022

Wielki Czwartek rozpoczyna się od jedynej w diecezji Mszy Krzyżma, celebrowanej w katedrze przemyskiej przed południem przez Biskupa z większością księży na znak jedności apostolskiej Kościoła diecezjalnego;

W parafii spotkamy się o 1800 na Mszy Wieczerzy Pańskiej, na pamiątkę ustanowienia Sakramentu Eucharystii i Sakramentu Święceń. To ostatnia msza przed Zmartwychwstaniem.

Wielki Piątek i Wielka Sobota to czas tzw. ciszy liturgicznej, kiedy nie należy sprawować sakramentów. Dopuszczalne są tylko proste obrzędy Męki Pańskiej.

W Wielki Piątek od 700 rano do północy prosimy róże i inne grupy o adorację w kościele wg tradycyjnego porządku, który znajduje się poniżej:

Adoracja-WPiątek2022

Zwyczajem praktykowanym od kliku lat w Wlk. Piątek i w Wlk. Sobotę rano o 800 rano zapraszamy na tzw. Ciemną Jutrznię, czyli wspólną modlitwę psalmami i brewiarzowymi tekstami pasyjnymi.

Wszystkich zachęcamy do odwiedzenia kościoła na osobistą adorację w ciemnicy, także na Drogę Krzyżową odprawianą tym razem indywidualnie lub w małej grupie: własnymi słowami lub z pomocą książeczki.

O 1500 – w Godzinę Śmierci P. Jezusa – niech każdy z nas, gdziekolwiek się znajdzie, przez chwilę pomodli się w ciszy, dziękując za Odkupienie.

W wielkopiątkowy wieczór spotykamy się o 1800 na wspólnej Liturgii Słowa z Adoracją Krzyża i Komunią, potem do późna będziemy adorować Pana Jezusa w Grobie Pańskim. Zgodnie z tradycją strażaków prosimy o ponowne podjęcie warty przy Bożym Grobie. A wszystkich zachęcamy do indywidualnej adoracji krzyża, wystawiony na środku kościoła. Proponujemy, żeby podczas adoracji krzyża tradycyjny pocałunek zastąpić przeżegnaniem się bezpośrednio po dotknięciu krzyża adoracyjnego. Ofiary zbierane przy adoracji są przeznaczone na utrzymanie kościołów w Ziemi Świętej.

O 2100 zapraszamy na tradycyjne wieczorne czuwanie animowane przez przyjaciół naszej scholi.

Przypominamy, że w Wielki Piątek obowiązuje post ścisły i nie ma od niego zwolnienia.

W Wielką Sobotę kontynuujemy adorację Bożego Grobu; na obrzęd poświęcenia pokarmów zapraszamy do kościoła co godzinę od 900 do 1400. W miejscach tradycyjnych poza kościołem poświęcenie odbędzie się 1200.

Wieczorem o 1900 Wigilią Paschalną rozpoczniemy celebrowanie Chrystusowego Zmartwychwstania w znakach Światła, Wody Chrztu i Chleba Eucharystii. Wg biblijnej tradycji ten wieczór należy już do Niedzieli. Bez wątpienia to najważniejsza i najstarsza Liturgia Kościoła, z której potem w ciągu wieków rozwinęły się wszystkie inne celebracje. Na nabożeństwo prosimy zabrać paschaliki.

Polską tradycją o świcie Niedzieli Zmartwychwstania spotykamy się przy Pustym Grobie, aby wzorem ewangelicznych niewiast uwierzyć w Chrystusowe Zmartwychwstania. O 600 trzykrotnie obejdziemy kościół w radosnej procesji, a następnie spotkamy Zmartwychwstałego Chrystusa na Mszy Rezurekcyjnej.

W Wielkanoc i w Wielkanocny Poniedziałek msze św. wg porządku niedzielnego, z wyjątkiem wieczornej mszy w niedzielę, której nie będzie zgodnie z tradycją poprzednich lat.

277786600_402220405239434_5136616891933927596_n