DSC_5024

OGŁOSZENIA PARAFIALNE – Polanka – 2 Niedziela Wlk. Postu (A), 8.03.2020

Komunikat Metropolity Przemyskiego

Od powietrza, głodu, ognia i wojny, wybaw nas Panie!

Drodzy Diecezjanie, ufając Bożej Opatrzności, rozpamiętując wielkie dzieła i interwencje Boga, których niemało zapisały karty naszej narodowej historii, zachęcam do podjęcia w naszych parafiach i domach rodzinnych modlitwy błagalnej w trudnych chwilach: niepokojów społecznych, zagrożeń ideologicznych, prowokacji medialnych, profanacji Najświętszego Sakramentu, niszczących nasz Naród sporów oraz grożących epidemii.

Pokornie błagajmy Boga, aby przemieniał nasze umysły i serca oraz uzdalniał nas do wzajemnego przebaczenia, zgody i czynnej chrześcijańskiej miłości. Prośmy za dzieci i młodzież, aby dzięki natchnieniom Ducha Świętego i naszemu świadectwu wiary, odnaleźli drogę do Chrystusa. Niech znajdą się wśród nich tacy, którzy odczytując głos Bożego powołania do służby w Kościele. Dobremu Bogu, Panu dziejów, przedkładajmy w trosce modlitewnej los naszej Ojczyzny i wspólnoty diecezjalnej, aby „od powietrza, głodu, ognia i wojny” zachować nas raczył!

Zachęcam wszystkich, aby podczas każdych Gorzkich Żali odśpiewać „Suplikacje”, podając wspomniane intencje modlitewne. Starajmy się wspólnie odczytywać znaki czasu i reagować na nie z wiarą, trwając przed Jezusem ukrzyżowanym i ukrytym w Najświętszym Sakramencie.

Drodzy Diecezjanie! Bardzo proszę, niech każdy podejmie taką modlitwę, na przykład podczas wieczornego pacierza, w łączności z Apelem Jasnogórskim.

Trwajmy w ten sposób jednomyślnie na modlitwie! Umocnieni Bożą łaską, solidarni w trosce o naszą Ojczyznę i Archidiecezję, we wspólnocie wiary, aby przemieniać oblicze tej naszej ziemi, której na imię Polska.

Z pasterskim błogosławieństwem
Adam Szal, Arcybiskup Metropolita Przemyski

  1. Dziś o 16.15 zapraszamy na Gorzkie Żale z 2. kazaniem pasyjnym i suplikacjami, o które prosi nas Pasterz diecezji. A w piątek zapraszamy na drogę krzyżową: o 16.15 dla dzieci, a po mszy dla wszystkich.

Warto uświadomić sobie też dobro jakie płynie z wielkopostnej jałmużny. W tej praktyce duchowej pomocne są skarbonki „Caritas”, które można sobie wziąć ze stolika przy wyjściu z kościoła i zachęcić do praktykowania jałmużny wszystkich domowników. U ministrantów przed kościołem są już do nabycia paschaliki oraz wielkanocne baranki.

  1. W tym tygodniu katecheza dla młodzieży przed bierzmowaniem wyjątkowo rozpocznie się mszą św. o 17.00: w poniedziałek klasa 8, we wtorek klasa 7, a w środę klasa 6.
  2. Bóg zapłać za dzisiejszą ofiarę w kopertach na remont naszego kościoła.

Niestety decyzją także naszych radnych ponownie odmówiono nam wsparcia z funduszów Miasta Krosna, chociaż przy składaniu wniosku obiecywano, że w tym roku na ten cel są zarezerwowane dobre pieniądze. Musimy więc liczyć na siebie. Wciąż czekamy na rozpatrzenie naszego wniosku o pomoc konserwatora wojewódzkiego, a do końca marca mamy przygotować wniosek o dotację do Urzędu Marszałkowskiego.

  1. Przyspieszone spotkanie PZK i redakcji gazetki w poniedziałek po mszy wieczornej; a kandydaci na ministrantów spotkają się w kaplicy domu katechetycznego we wtorek o 16.30.
  2. Z szacunku do ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy, której oddajemy szczególną cześć podczas środowej nowenny, zamierzamy wymienić dotychczasowe, mocno poobijane gipsowe ramy tego obrazu, na nowe, wyrzeźbione w drewnie, w stylu naszych ołtarzy, w formie małego feretronu. Wykonania podejmie się snycerz, który sprawdził się przy renowacji ołtarza w naszym kościele. Rysunki projektu tego feretronu będą wkrótce do obejrzenia na stronie internetowej parafii. W celu znalezienia środków na ten cel w każdą środę na mszy wieczornej, która gromadzi czcicieli Matki Bożej Nieustającej Pomocy, zbierane będą ofiary na tacę. Do tych datków można dołączać swoje partykularne intencje, które zostaną odczytywane podczas nowenny. Potrzebna jest kwota kilku tysięcy, ale nie musimy się śpieszyć tylko spokojnie zbierać ofiary, aby wspólnie ufundować nowe ramy dla czcigodnego Obrazu naszej Matki Bożej.
  3. Zainteresowanych wyjazdem na beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, która odbędzie się 7 czerwca w Warszawie, prosimy o zapisywanie się w zakrystii. Do 20 marca mamy zgłosić organizatorom ilość potrzebnych „wejściówek” na tę uroczystość.

W ubiegłym tygodniu pożegnaliśmy: zmarłego Józefa Maczugę oraz zmarłego Bronisława Ślempa – polećmy ich Bożemu Miłosierdziu…

***********

W związku z zagrożeniem przenoszenia groźnego wirusa przez kontakt ze śliną zgodnie z zaleceniem Przewodniczącego Episkopatu Polski przypominamy, że od wielu lat w Kościele katolickim istnieje możliwość przyjmowania Komunii św. na rękę, choć w Polsce, przez zakorzeniony zwyczaj, rzadko jest to stosowane. Jednak w obecnej sytuacji ta starożytna praktyka przyjmowanie Komunii św. na rękę jest uzasadniona przede wszystkim ze względów higienicznych. Dlatego od dziś na komunię zachowujemy się w następujący sposób:

Jak dotychczas podchodzimy w procesji komunijnej do księdza, który rozdziela komunię. Wyciągamy przed siebie lewą dłoń, na którą ksiądz położy Ciało Pana Jezusa. Następnie prawą dłonią bierzemy Świętą Hostię i spożywamy ją przed księdzem. Dopiero potem odwracamy się, aby wrócić do ławki.