Tu, gdzie teraźniejszość łączy się z przeszłością, tu, na tej Ziemi,

Bóg przemawia do wszystkich.

 

18 stycznia 2020 roku po 4-o godzinnym locie lądujemy na lotnisku im. Ben Guriona w Tel-Avivie. Jesteśmy w Izraelu, w Ziemi Świętej, w Ziemi Obiecanej. Jej wyobrażenie mamy ukształtowane coniedzielnym słuchaniem czytań ze Starego i Nowego Testamentu, własną lekturą Biblii oraz nauką religii w wieku szkolnym. Nosimy w sobie także wspomnienie z lat dziecinnych związane z szopką na Boże Narodzenie, koszyczkiem z barankiem z cukru, pisankami i święconką oraz ze strażakami pilnującymi Grobu Pańskiego na Wielkanoc. Ziemia ta nazywana jest „piątą” Ewangelią. Czy po jej „przeczytaniu” wiara nasza umocni się, czy może zachwieje? Czy wytrzyma próbę konfrontacji z rzeczywistością miejsca? Myśl ta, chociaż nigdy głośno niewypowiedziana, sądzę, że nurtuje niejednego z uczestników pielgrzymki z Parafii Matki Bożej Królowej Polski w Krośnie. Naszym przewodnikiem po kartach tej „piątej” Ewangelii jest trzymający mocno w ręku cztery Ewangelie ks. dr Maciej Dżugan, wykładowca Pisma Św. w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Towarzyszy nam 3 księży z parafii i 45 osób świeckich. Naszą parafialną pielgrzymkę rozpoczęliśmy od Góry Tabor, miejsca, w którym dokonało się przemienienie Pana Jezusa. Przez kolejne dni poznawaliśmy Galileę, krainę dzieciństwa i młodości Jezusa, gdzie również rozpoczął swoją publiczną działalność. Pływaliśmy po Jeziorze Genezaret, podziwialiśmy jego widok z Góry Błogosławieństw, byliśmy w Nazarecie, Kanie Galilejskiej oraz Kafarnaum.

Druga część pielgrzymki była poświęcona Jerozolimie, świętemu miastu trzech religii monoteistycznych: chrześcijaństwa, islamu oraz judaizmu. Tam dokonały się najważniejsze zbawcze wydarzenia, czyli męka, śmierć i zmartwychwstanie Pana Jezusa. Odprawiliśmy Drogę Krzyżową, idąc wąskimi uliczkami Starego Miasta. W Bazylice Bożego Grobu mieliśmy czas zatrzymać się na modlitwie w świętych dla nas, chrześcijan, miejscach. Podziwialiśmy panoramę Jerozolimy z Góry Oliwnej, byliśmy w miejscu aresztowania Pana Jezusa. Nawiedziliśmy Wieczernik – miejsce ustanowienia sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa, a także szereg innych miejsc, o których można przeczytać w Ewangelii.

Ostatnim etapem pielgrzymowania było poznanie miejsca narodzin Pana Jezusa. W Betlejem w grocie Narodzenia Pana Jezusa wybrzmiał śpiew kolęd. Nie zabrakło nas też w najniższym punkcie Ziemi, czyli nad Morzem Martwym, w którym zażywaliśmy leczniczej kąpieli i zastanawiali się, jak to jest, że nie można w nim utonąć.

Nasz pobyt w Ojczyźnie Jezusa to wielkie przeżycie.  Odwiedzając kolejne miejsca związane z życiem Pana doświadczaliśmy Jego obecności. Tak jak przed wiekami, tak i dzisiaj wierzący pielgrzymi chodzą tymi samymi ścieżkami, którymi przechadzał się Pan Jezus z Apostołami, patrzą na te same jeziora, góry i pustynie, oddychają tym samym powietrzem, doświadczają tych samych emocji, co ludzie żyjący w czasach Jezusa.

Do Polski wracaliśmy z myślą, że trzeba przynajmniej jeszcze raz w życiu wrócić do Ziemi Świętej, co było znakiem, że dobrze przeżyliśmy czas wspólnego pielgrzymowania – rekolekcji, których tematem była piąta Ewangelia, za co Bogu i ludziom dziękujemy. (Ks. Krzysztof)

Zapraszamy do FOTOGALERII