Najlepiej kolęduje się na żywo

i w dobrym towarzystwie!

Kolędy śpiewane wyłącznie podczas świąt Bożego Narodzenia, symbolizują radość i uświetniają uroczystości związane z przyjściem na świat Jezusa. Mają wymiar religijny, a ich powstanie szacuje się na XIII wiek.

Nazwa „kolęda” wywodzi się od łacińskiego calendae, które oznaczało w kalendarzu juliańskim pierwszy dzień miesiąca. Pieśni bożonarodzeniowe wykształciły się w XIII wieku we Francji. Zaczęto je tworzyć, aby urozmaicić poważne i smutne melodie kościelne, które w tym czasie dominowały. Najstarsza polska kolęda „Zdrów bądź królu Anielski” pochodzi z 1424 roku. W XVI i XVII wieku kolędy powstawały w polskich klasztorach franciszkańskich, a śpiewano je w czasie bożonarodzeniowych widowisk. W XVIII wieku tradycja kolędowania rozprzestrzeniła się i zaczęto tworzyć coraz to nowsze pieśni, a także wymyślono pastorałki, których motywem przewodnim jest podróż pasterzy do Betlejem.

Wspólne kolędowanie jest pięknym staropolskim zwyczajem, który przetrwał do dziś i łączy pokolenia. Warto pielęgnować ten polski zwyczaj i przekazywać go dzieciom. Dlatego, w sobotni wieczór 8 stycznia, w nawiązaniu do orszaku kolędowego, w naszym kościele odbył się koncert kolędowy, a raczej wspólne kolędowanie z zaprzyjaźnionymi chórami: krośnieńskim chórem „Echo” i scholą z Nienaszowa oraz z naszą parafialną scholą „Małe Siloe”. Koncert można było usłyszeć również w radio „Fara”. Jednak najlepiej kolęduje się na żywo i w dobrym towarzystwie!

W GALERII kilka fotografii z tego wydarzenia, a poniżej link do transmisji, aby przeżyć te chwile jeszcze raz!

TRANSMISJA YOUTUBE